forum khairuddin-takiri
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
forum khairuddin-takiri

forum perbincangan masyarakat

HomeHome  SearchSearch  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  

persandingan

Go down 
3 posters
AuthorMessage
Admin
Admin

persandingan Empty
PostSubject: persandingan   persandingan Icon_minipostedFri Dec 19, 2008 7:35 am

slam wbt. perkahwinan mrupakan satu perkara yang baik, salah satu dari sunnati rasulillah, tetapi di dalam kita mengikut sunnah rasulillah, masih ade lagi percampuran dengan perkara perkara yang tidak sepatutnya diwujudkan. satu adat yang terkenal dalam dunia melayu kita adalah berkenaan dengan PERSANDINGAN.

anak : mak, saya majlis perkahwinan sya nanti kita tak perlu bersanding atau tepung mawar yee...
mak : eh! kenapa pulak? mane beleh tak buat, kene buatlah, nanti ape pulak kata orang..
anak : kalau tak buat xboleh ke? tak baguslah mak.
mak : apasal pulak tak bagusnya? kan semua orang buat, mak dahulu pun bersanding gak, tak da maslah pun.

anak : betul mak. tak bagus, anak perempuan bukan untuk di tayang kat orang, saya kawin untuk suami sya, bukan untuk saya tayangkan perkahwinan saya untuk tatapan umum mak.
mak : hah! kalau ko tak nak buat persandingan, ko uruskan sendirilah ko punya majlis kawin

huh!! payah jugak nak reka suasana perbualan nih..ini lah lebih kurang perbualan yang di hadapi oleh seoarng sahabat sya yang nak kawen, masalah persandingan.

saya tahu, di sna ada orang yang mengetahui hukum sebenar persandingan dn ada yang tidak mengetahui, apa kata dengan pengetahun sahabat-shabt semua, kita sma- sma kongsi ilmu agar dapat di manfaatkan oleh semua..

wassalam
Back to top Go down
https://khairuddin-takiri.board-directory.net
northguy

persandingan Empty
PostSubject: Re: persandingan   persandingan Icon_minipostedThu Jan 29, 2009 11:11 pm

boleh ustaz nyatakan dalil atau hujah samaada drp Al Quran atau hadis berkenaan majlis perkahwinan...maybe ini akan lebih meyakinkan kita mengenai permasalahan nie..
Back to top Go down
addien

persandingan Empty
PostSubject: assalamua'laikum...    persandingan Icon_minipostedSun Aug 15, 2010 2:51 pm

saya pernah melihat, al-kuliyah yang membincangkan tentang bab persandingan....

antara objektif di sebalik persandingan termasuklah:
1. mengelakkan fitnah daripada berlaku selepas kahwin
2. memperkenalkan isteri/suami kepada orang lain...
3.. dan banyak lagi.

tapi saya konfius lah, ada yang kata tak boleh, ada yang kata boleh..
tapi saya ada dengan...

"sesiapa yang mengikut sesuatu budaya kaum itu, maka dia sebahagian daripadanya..."
jadi, persandingan ini merupakan budaya owg kafir hindu, jadi, adakah kita akan jadi sebahagian nya....?? apa pendapat ust..
Back to top Go down
Sponsored content

persandingan Empty
PostSubject: Re: persandingan   persandingan Icon_miniposted

Back to top Go down

persandingan
Back to top 
Page 1 of 1